
Specijalist za umjetnu inteligenciju i strojno učenje
Softverski stručnjak s jakim matematičkim predznanjem i znanjem kodiranja. Ključne su mu odgovornosti dizajn i razvoj sustava za strojno učenje i duboko učenje, izvođenje testova i eksperimenata strojnog učenja te primjena odgovarajućih algoritama. Stalno prati i primjenjuje trendove najnovijih tehnologija i algoritama u domeni strojnog i dubokog učenja.
Ovo su priče o ljudima koji svojim znanjem pomiču granice,
rade s najnovijim tehnologijama na inovativnim proizvodima i uslugama te su pokretači transformacije
u svojim industrijama.
Evo kako svatko od nas može steći vještine za poslove budućnosti!
Ekspertni tim u kojem je 27 znanstvenika, profesora, menadžera, stručnjaka iz različitih industrija i osnivača top tehnoloških tvrtki prvi put u Hrvatskoj analizira najvažnije vještine za 100 zanimanja budućnosti u 10 industrija. Na svakoj industriji radio je poseban tim. Ovo su stručnjaci koji vam donose listu najvažnijih vještina za zanimanja budućnosti u financijskoj industriji i savjete kako se odmah za njih obrazovati.
Electrocoin
Osnivač i CEO
Visoko učilište Algebra
Član uprave
Erste banka
Direktor digitalnog poslovanja
SELECTIO
Direktorica organizacijskog dizajna i razvoja
A1 Hrvatska
Glavni direktor za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije
Što preporučujete onima koji se tek počinju obrazovati za ovo radno mjesto? Gdje se obrazovati i što je važno za uspjeh?
Dva su osnovna preduvjeta za uspjeh: strast prema matematici i ljubav prema programiranju. Ne morate biti eksperti u obje kategorije, no bitni su barem osnovno razumijevanje i želja za stalnom nadogradnjom znanja. Jako je teško početi se baviti ovim zanimanjem ako vam ni jedno ni drugo ne leži ili vas ne zanima. Oni koji se žele baviti ovim zanimanjem trebaju imati formalno obrazovanje u IT segmentu u kombinaciji s matematikom.
Što preporučujete onima koji već rade, a ovo im je zanimanje zanimljivo? Kako steći potrebne vještine?
Uz formalno obrazovanje u IT segmentu, koje je nužno za ovo zanimanje, razvoj i napredak moguć je uz proučavanje modela i alata koji danas postaju sve dostupniji i sve su jednostavniji. Ako ne znate programirati, upišite jedan od brojnih dostupnih tečajeva za osnove programiranja. Primjerice, možete početi s učenjem programskog jezika Python, kojem sigurno neće ubrzo pasti popularnost.
Analiza "The Future of Jobs Report" Svjetskog ekonomskog foruma pokazuje da, za razliku od 65 posto poslodavaca koji su još 2018. od svojih zaposlenika očekivali da steknu nove vještine na poslu koji rade, danas to očekuje njih 94 posto. Uslijed promjena vezanih uz nove načine rada zbog pandemije, lockdowna i prelaska na rad na daljinu te istovremeno utjecaja digitalne revolucije i tehnoloških promjena, na tržištu rada promjene su brže nego ikada prije.
Već je dobro poznata procjena da će 65 posto djece koja su trenutno u osnovnoj školi imati zanimanja koja danas još ne postoje. Iako se mnogima na globalnom tržištu rada u pandemiji povećala nesigurnost, cjeloživotno obrazovanje, stjecanje novih vještina, kompetencija i znanja jedina su garancija za put do dobrih poslova na kojima možete ispuniti svoje profesionalne želje i ciljeve te doprinijeti inovacijama i rastu tvrtki i gospodarstva.
Kada zamišljate idealnu karijeru, svoje zanimanje iz snova i sretnu budućnost, kako ona izgleda? Bez obzira na to birate li tek svoje obrazovanje ili ste već profesionalac u industriji, sigurno je da ćete nastaviti učiti tijekom cijelog svojeg radnog vijeka. S obzirom na nove tehnologije i brzinu promjena, svi moraju učiti i stjecati nove vještine da bi radili baš zanimanja koja žele. Evo kako će vam u tome pomoći prva interaktivna mapa poslova i vještina budućnosti.
izrada neuronskih mreža
provođenje testiranja strojnog učenja
prediktivno modeliranje
primjena podatkovne znanosti
programiranje (Python, Java, Scala, C++, JavaScript)
korištenje softverskog okruženja i repozitorija za strojno učenje
primjena automatizacije
obrada prirodnog jezika
provođenje statističkih analiza
računalna obrada podataka
matematičko procesuiranje podataka
izrada umreženih sustava
primjena IoT koncepata
točnost i detaljan pristup u radu
sposobnost perceptivnosti
rješavanje kompleksnih problema
poslovna oštroumnost
optimiziranje i unapređivanje procesa
dizajn poslovnog sustava
poznavanje svrhe i funkcionalnosti usluga i proizvoda poslodavca
poznavanje financijske dokumentacije i terminologije
poznavanje financijske politike tvrtke
poznavanje protokola za prijenos i upravljanjem novcem
poznavanje radnih postupaka i procedura u sektoru financija
primjena blockchain tehnologije
timska suradnja / virtualna suradnja
komunikacijske vještine (jasna formulacija komentara i informacija, vođenje razgovora, slušanje)
emocionalna inteligencija/empatija
fleksibilnost/prilagođavanje neočekivanim promjenama
kreativnost
sposobnost za rad pod pritiskom
otvorenost za stalno učenje
donošenje odluka
kritičko razmišljanje i analitičnost