Specijalist za kibernetičku sigurnost
Dizajnira sustave koji štite sigurnost povjerljivih podataka o klijentima ili pojedincima. Ispituje računalne sustave, identificira slabe točke u sigurnosti, razvija i implementira nove sustave, nadgleda i odgovara na sigurnosne probleme.
Brzi i dostupni online programi svjetskih sveučilišta za stjecanje uvida u područje
Upravljanje rizikom kibernetičke sigurnosti
Program RIT-a (Rochester Institute of Technology) nudi mogućnost uvida u načine identificiranja kibernetičkih prijetnji. Izloženost, određivanje razine rizika, definiranje kontrole i mjera zaštite te analiza troškova i učinka na poslovanje elementi su kibernetičke sigurnosti obrađeni u edukaciji. Program je besplatan i traje 80 sati, a certifikat se plaća 399 USD.
Prijavi seIT osnove za specijalizaciju kibernetičke sigurnosti
Program tvrtke IBM nudi mogućnost uvida u alate i procese kibernetičke sigurnosti, administraciju sustava, ranjivost operativnog sustava i baze podataka, vrste kibernetičkih napada i osnove umrežavanja. Polaznici će proširiti znanje i u područjima kriptografije i digitalne forenzike. Program traje 60 sati, a cijena je 49 USD mjesečno.
Prijavi seALGEBRA: Cjelovita priprema za vještine i karijere budućnosti
CISCO mrežni suradnik – CCNA
Program znanja i vještine potrebne za dizajniranje, izgradnju i održavanje manjih i srednje velikih računalnih mreža. U posebno opremljenom laboratoriju polaznici će imati pristup mrežnoj opremi potrebnoj za provođenje svih predviđenih vježbi. Traje 3 - 6 mjeseci, ovisno o dinamici nastave.
Prijavi seLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed euismod feugiat diam, volutpat porta mauris fringilla nec. Maecenas cursus a eros ut egestas. Sed finibus ante quis libero lobortis tempus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed euismod feugiat diam, volutpat porta mauris fringilla nec. Maecenas cursus a eros ut egestas. Sed finibus ante quis libero lobortis tempus.
Ekspertni tim u kojem je 27 znanstvenika, profesora, menadžera, stručnjaka iz različitih industrija i osnivača top tehnoloških tvrtki prvi put u Hrvatskoj analizira najvažnije vještine za 100 zanimanja budućnosti u 10 industrija. Na svakoj industriji radio je poseban tim. Ovo su stručnjaci koji vam donose listu najvažnijih vještina za zanimanja budućnosti u u financijskoj industriji i savjete kako se odmah za njih obrazovati.
Electrocoin
Osnivač i CEO
Visoko učilište Algebra
Član uprave
Erste banka
Direktor digitalnog poslovanja
SELECTIO
Direktorica organizacijskog dizajna i razvoja
Visoko učilište Algebra
Član Uprave
Što preporučujete onima koji se tek počinju obrazovati za ovo radno mjesto? Gdje se obrazovati i što je važno za uspjeh?
Nove tehnologije i sve bolja povezanost neprestano otvaraju nove prilike napadačima, pa je neprestano usavršavanje u ovoj 'igri mačke i miša' imperativ. Namjerno ovo ne bih zvao zanimanjem jer je riječ o pozivu za koji treba biti spreman svakodnevno učiti nove stvari. Mladima bih preporučio da započnu s redovnim preddiplomskim studijem računarstva, a da se nakon toga odluče za diplomski iz sistemskog inženjerstva ili kibernetičke sigurnosti.
Što preporučujete onima koji već rade, a ovo im je zanimanje zanimljivo? Kako steći potrebne vještine?
Za one koji već rade, i dalje postoji opcija izvanrednog studiranja izvan radnog vremena, a za one s malo više predznanja postoji niz fantastičnih seminara ili usavršavanja koja se provode u učionicama, hibridno u mentorskom formatu ili online uživo. Algebra već godinama jedina provodi edukacije i certifikacijske ispite za Certified Ethical Hackera, Certified Network Defendera, Computer Hacking Forensic Investigatora ili Certified Security Analysta / Licenced Penetration Testera. Uz ovakva školovanja zbog dinamike stvari nužno je koristiti razne online izvore školovanja, kako od samih softverskih vendora tako i otvorenih platformi.
napredna prevencija zlonamjernog softvera
primjena modela kibernetičke sigurnosti
razumijevanje arhitekture i upravljanja operativnim sustavima (Linux, Windows itd.)
analiziranje dnevnika sigurnosnih sustava, sigurnosnih alata i podataka
etičko hakiranje
upravljanje mrežnom sigurnošću
izrada kriptografskih algoritama
testiranje sigurnosnih softvera
administriranje operativnih sustava
programiranje
primjena mjera za ublažavnje ili uklanjanje incidenta
planiranje oporavka od katastrofe
optimiziranje i unapređivanje sigurnosnih poslovnih procesa
upravljanje rizikom
rješavanje kompleksnih problema
provođenje revizije informacijske sigurnosti
primjena pravnih regulativa o sigurnost podataka, sustava i pojedinaca u digitalnom okruženju
razvoj strategija informacijske sigurnosti
upravljanje promjenama
projektno upravljanje
upravljanje vremenom i prioritetima
točnost i detaljan pristup u radu
revizija točaka kibernetičke sigurnosti usluga i proizvoda sukladno promjenama u financijskim politikama
poznavanje radnih postupaka i procedura u odjelu financija
primjena blockchain tehnologije
poznavanje svrhe i funkcionalnosti usluga i proizvoda poslodavca
poznavanje protokola za prijenos i upravljanje novcem
timska suradnja / virtualna suradnja
komunikacijske vještine (jasna formulacija komentara i informacija, vođenje razgovora, slušanje)
emocionalna inteligencija/empatija
kreativnost
sposobnost za rad pod pritiskom
otvorenost za stalno učenje
donošenje odluka
kritičko razmišljanje i analitičnost