
Data inženjer
Njegov je zadatak obrada, odnosno dohvat, čišćenje i transformacija podataka. Koristeći različite programske jezike i alate, radi sa strukturiranim, polustrukturiranim i nestrukturiranim izvorima podataka te je zadužen za automatizaciju procesa obrade podataka koji se zatim upotrebljavaju za naprednu analitiku.
Ovo su priče o ljudima koji svojim znanjem pomiču granice,
rade s najnovijim tehnologijama na inovativnim proizvodima i uslugama te su pokretači transformacije
u svojim industrijama.
Evo kako svatko od nas može steći vještine za poslove budućnosti!
Ekspertni tim u kojem je 27 znanstvenika, profesora, menadžera, stručnjaka iz različitih industrija i osnivača top tehnoloških tvrtki prvi put u Hrvatskoj analizira najvažnije vještine za 100 zanimanja budućnosti u 10 industrija. Na svakoj industriji radio je poseban tim. Ovo su stručnjaci koji vam donose listu najvažnijih vještina za zanimanja budućnosti u financijskoj industriji i savjete kako se odmah za njih obrazovati.
Electrocoin
Osnivač i CEO
Visoko učilište Algebra
Član uprave
Erste banka
Direktor digitalnog poslovanja
SELECTIO
Direktorica organizacijskog dizajna i razvoja
Visoko učilište Algebra
Član Uprave
Što preporučujete onima koji se tek počinju obrazovati za ovo radno mjesto? Gdje se obrazovati i što je važno za uspjeh?
Podatkovni ili data inženjeri upravljaju temeljnim procedurama za strukturiranje važnih podataka tvrtke u tzv. skladištima podataka. Pokrivaju sve, od dizajniranja struktura tablica u bazama podataka do izgradnje procesa kojima se izvlače, prilagođavaju i učitavaju podaci iz raznih izvora, uz istovremenu brigu o skalabilnosti i performansama infrastrukture. Budući da je za ovakvo radno mjesto prijeko potrebna širina znanja i vještina, važni su i iskustvo te široka paleta vještina, a to uključuje poznavanje programskih jezika, dizajniranje i administriranje baza podataka, SQL, ETL / ELT tehnologije i odlično poznavanje mrežne infrastrukture i raznih servisa u oblaku.
Što preporučujete onima koji već rade, a ovo im je zanimanje zanimljivo? Kako steći potrebne vještine?
Za dolazak do ove pozicije svakako si dajte vremena, a ako ste tek na početku, krenite preko preddiplomskog studija računarstva ili informatike pa nastavite na diplomskom studiju podatkovne znanosti.
Analiza "The Future of Jobs Report" Svjetskog ekonomskog foruma pokazuje da, za razliku od 65 posto poslodavaca koji su još 2018. od svojih zaposlenika očekivali da steknu nove vještine na poslu koji rade, danas to očekuje njih 94 posto. Uslijed promjena vezanih uz nove načine rada zbog pandemije, lockdowna i prelaska na rad na daljinu te istovremeno utjecaja digitalne revolucije i tehnoloških promjena, na tržištu rada promjene su brže nego ikada prije.
Već je dobro poznata procjena da će 65 posto djece koja su trenutno u osnovnoj školi imati zanimanja koja danas još ne postoje. Iako se mnogima na globalnom tržištu rada u pandemiji povećala nesigurnost, cjeloživotno obrazovanje, stjecanje novih vještina, kompetencija i znanja jedina su garancija za put do dobrih poslova na kojima možete ispuniti svoje profesionalne želje i ciljeve te doprinijeti inovacijama i rastu tvrtki i gospodarstva.
Kada zamišljate idealnu karijeru, svoje zanimanje iz snova i sretnu budućnost, kako ona izgleda? Bez obzira na to birate li tek svoje obrazovanje ili ste već profesionalac u industriji, sigurno je da ćete nastaviti učiti tijekom cijelog svojeg radnog vijeka. S obzirom na nove tehnologije i brzinu promjena, svi moraju učiti i stjecati nove vještine da bi radili baš zanimanja koja žele. Evo kako će vam u tome pomoći prva interaktivna mapa poslova i vještina budućnosti.
pisanje analitičkih upita (npr u T-SQL jeziku)
programiranje (npr. Python, Ruby, C++, Java)
analiza velikih podataka
upotreba tehnologije velikih podataka (Big data)
kategorizacija i konsolidacija velikih podataka
upotreba alata za naprednu statističku analizu
uklanjanje pogrešaka vezanih uz podatke
normalizacija baze podataka
matematičko procesuiranje podataka
upotreba računalnih alata za prikaz informacija
prikupljanje (mining) podataka iz primarnih i sekundarnih izvora
dizajniranje, kreiranje i održavanje baza podataka
kalibriranje sustava za prikupljanje podataka
identificiranje novih izvora podataka
izrada skladišta podataka
optimiziranje i unapređivanje procesa
primjena razina povjerljivosti i zaštite u radu s podacima
utvrđivanje kvalitete velikih podataka
rješavanje kompleksnih problema
točnost i preciznost u radu
upravljanje vremenom i prioritetima
otkrivanje prijevara (fraud detection)
poznavanje financijske politike tvrtke
poznavanje radnih postupaka i procedura u sektoru financija
rad u ERP sustavima
poznavanje protokola za prijenos i upravljanjem novcem
financijsko izvješćivanje
poznavanje financijske dokumentacije i terminologije
timska suradnja / virtualna suradnja
komunikacijske vještine (jasna formulacija komentara i informacija, vođenje razgovora, slušanje)
emocionalna inteligencija/empatija
kreativnost
sposobnost za rad pod pritiskom
otvorenost za stalno učenje
donošenje odluka
kritičko razmišljanje i analitičnost