Specijalist za IoT
Primarni je zadatak inženjera za internet stvari (IoT) stvaranje i razvoj uređaja, senzora i softvera koji omogućava uređaju da se neometano poveže s drugim sustavima. Istražuje, stvara, testira i dokumentira IoT rješenja s integriranim sustavima i uređajima.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed euismod feugiat diam, volutpat porta mauris fringilla nec. Maecenas cursus a eros ut egestas. Sed finibus ante quis libero lobortis tempus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed euismod feugiat diam, volutpat porta mauris fringilla nec. Maecenas cursus a eros ut egestas. Sed finibus ante quis libero lobortis tempus.
Ekspertni tim u kojem je 27 znanstvenika, profesora, menadžera, stručnjaka iz različitih industrija i osnivača top tehnoloških tvrtki prvi put u Hrvatskoj analizira najvažnije vještine za 100 zanimanja budućnosti u 10 industrija. Na svakoj industriji radio je poseban tim. Ovo su stručnjaci koji vam donose listu najvažnijih vještina za zanimanja budućnosti u zdravstvu i savjete kako se odmah za njih obrazovati.
Prirodoslovno-matematički fakultet
Profesor računalne biologije
SELECTIO
Voditeljica projekata regrutiranja i selekcije
Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju CroAi
Potpredsjednica
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Docent, Zavod za telekomunikacije
A1 Hrvatska
ICT program manager
Što preporučujete onima koji se tek počinju obrazovati za ovo radno mjesto? Gdje se obrazovati i što je važno za uspjeh?
IoT kao koncept objedinjava, ustvari, brojne tehnologije: samu opremu u polju i način na koji ona funkcionira, pripadajuće tehnologije kojima se prikupljaju i obrađuju podaci, mehanizme prijenosa podataka, platforme za prihvat podataka i upravljanje uređajima, razvoj aplikativnih sustava te integracije s poslovnim sustavima, sigurnost obrade i prijenosa podataka i još mnoge druge. Stoga se specijalist za IoT najčešće profilira kao ekspert u jednom od područja tehnologija s područjem industrijske primjene. To ga razlikuje od IoT BDM-a (business developera), koji će više biti orijentiran na primjenu poslovnog modela.
Što preporučujete onima koji već rade, a ovo im je zanimanje zanimljivo? Kako steći potrebne vještine?
Specijalist za IoT sigurno će verificirati postojeća rješenja tehnološke potpore poslovanju te uz primjenu najboljih praksi dizajnirati i promovirati nove usluge IoT-a. Takav se stručnjak treba profilirati u jednom ili više tehnoloških područja. To potencijalno zvuči kao faktor ograničenja samo u svojoj domeni ekspertize, pa stoga valja, nadalje, imati motivaciju da u kontinuitetu prati sve disruptivne trendove u odabranom tehnološkom području i utjecaj u primijenjenoj grani industrije te da raste usporedo s trendovima industrije. Istovremeno se može biti prepoznat kao top-ekspert , a time su i mogućnosti za primanja daleko veći i od samih BDM-ova. Potrebe za specijalistima za IoT sigurno su veće u razvijenim kompanijama s većim volumenima poslovnih transakcija i većom zrelosti poslovnih procesa jer će potreba za tehnološka unapređenja i potrebe optimizacije pojedinih faza procesa puno lakše i brže doći na vidjelo.
primjena IoT koncepata
poznavanje različitih IoT senzora (optički, infracrveni, temperaturni itd.) i njihove povezanosti
programiranje (većinom Python, Java, Scala, C++, JavaScript)
primjena alata za izradu proširene stvarnosti
korištenje softverskih alata
poznavanje elemenata računarstva u oblaku (cloud computing)
korištenje softverskog okruženja i repozitorija za strojno učenje
inovativnost (u postojećim i novim rješenjima)
sposobnost perceptivnosti
poslovna oštroumnost
planiranje rješenja u skladu s načelom učinkovitosti i efikasnosti
optimiziranje i unapređivanje procesa
upravljanje vremenom i prioritetima
točnost i detaljan pristup u radu
poznavanje funkcinalnosti opreme i ostale tehnologije u sektoru zdravstva
razumijevanje slučaja upotrebe (use cases) u različitim sferama zdravstva
poznavanje IoT rješenja u skladu s tehnološkim mogućnostima zdravstvenog sustava
poznavanje načina rada zdravstvenog sustava
kritičko razmišljanje i analitičnost
kreativnost / pristup "out of the box"
rješavanje kompleksnih problema
upornost i konzistentnost
komunikacijske vještine (jasna formulacija komentara i informacija, vođenje razgovora, slušanje)
timsko surađivanje / virtualna suradnja
otvorenost za stalno učenje